Ahmaklığımız ve Dünya

Dünya… ve üzerinde yaşayan milyonlar. Acıyla geçen yüzyıllar. İnsanlık var olduğu günden beri hata yapıyor. Oysa yaratılmışların en küçük ve güçsüzlerinden olmamıza rağmen en zeki ve değerlisiyiz. Öfkemiz kendimize, sevgimizi bize. Kinimiz kime? Binlerce yıldır milyarlarca insan yaşadı… ve belki de milyarlarcası daha yaşayacak. Evlatlarınız, torunlarınız, yeğenleriniz, komşularınız hepsi sizin yüzünüzden mahvolan dünyanın birer mirascısı. Kimse insan kadar zarar vermedi varlığa. Var olmalıydık varlığa düşman değil. Son 300 yıldır damarlarımıza kadar sızan bir bataklıktayız. Son 300 yıldır kendi kendimizle yastayız. Akıl almaz deneyler, büyük silahlar, bencillik, kibir ve en önemlisi para hırsı. Afrika da insanlar açlıktan ölürken Avrupa’da Afrika’yı sömürerek obez oluyorlar. Biz de onlara özeniyoruz. Çocuklar ölürken, analar ağlarken, kadınlar dul kalıp satılırken, erkekler köle gibi çalıştırılırken, hayvanlar telef olurken, tabiat kirlenirken, kültürler yozlaşır, mezarlar yağmalanır,evler yıkılır, tarihler yok olurken biz onur ve şereften habersiz sadece para derdindeyiz. Umarım bütün hayatlarını para üstüne yatıran insanlar açlıktan ağızları kokarak gezer. ve umarım dünyada insanlık ölürken insan taklidi yapanlar bunun hesabını öder. Diğer bir yandan ise ırk, mezhep, tarikat, takım, siyaset ayrılıkları ve çatışmaları. Gün gelip de evlatlarınızın kafaları gözlerinizin önünde kesilirken ve kadınlarınıza önünüzde tecavüz edilirken göreceksiniz para, hırs, ırk, parti, kibrinizin ve bu ayrılıklarınızın hesabını. Şu an aynı dünyada aynı Yaratıcının kulları, aynı peygamberin ümmeti, aynı babanın, evlatları, aynı tarihin emaneti, aynı ümmetin ve medeniyetin birer ferdi olarak ne hikmetse birbirimize düşman milyonlarız. ve bizim birbirimizi yememizi fırsat bilen birkaç yüz kişi dünyayı babalarının malı gibi kullanıyor ,yakıp-yıkıyorlar. Kimler mi bunlar? Batılı devlet yöneticiler, Amerikalı zenginler, Para Babaları, muyuşturucu tüccarları, İngiltere’nin soyluları, Rusya’nın dikdatörleri, Çin’in şirketleri, Orta Doğunun kuklaları, Pentagonun patronları, Terör örgütlerinin liderleri ve birçoğu… Yüzyıllardır bizi savaştırıyorlar para için, güç için, ırk için, intikam için…
Şimdi herşeyi bir tarafa bırakın ve bir çocuk olduğunuzu düşünün. Mutlu bir çocuk. Siz dünyadan habersiz evinizin bahçesinde oynuyorsunuz. Etrafta kuş cıvıltıları yanınızda anneniz. Ansızın kopuyor kıyamet! seller, depremler, ateşler, sisler, yıldırımlar…Aileniz,narkadaşlarınız ve herkes ölüyor. Kuşlar ve ağaçlar ölüyor. Bir tek siz ve anneniz kalıyorsunuz. Dağlar dahi yok oluyor. Taşı ve toprağıyla kimsesiz ve manasız. Buyrun tarumar olan dünya sizin. Birer kağıt parçası olan paralarınızla yaşayın!
Sonra ansızın bir yıldırım düşüyor tepenize ve kopuyor kelleniz gövdenizden akan kanlar taşların altlarını oyuyor. Damar parçaları toprağa yapışıyor. Başınız bir yanda gövdeniz bir yanda… Anneniz donmuş vaziyette. Sonra başlıyor feryat kalan son canlı cehennem kızılı toprak üstünde kucaklıyor başsız gövdenizi. Göz yaşları soğuk teninize damlıyor. Şimdi mümkünse ırkınız ve hırsınız kurtarsın sizi. Yahut güç,nmakam, kibir, mevki dindirebilir mi annenizin göz yaşlarının yangınlarını? Şimdi bunların var mı anlamı?
Yazmak istiyorum sayfalar dolusu yazmak lakin umursamayacağınızı biliyorum. Şimdi sorun kendinize biz insan mıyız? Burada hakaret etsem kırılacak bir şerefiniz bile kalmamış bu çağda! Korkuyorum. Böyle gitmesinden, böyle bitmesinden korkuyorum.

MUHAMMED BARAN ASLAN, 2018


Muhammed Baran Aslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir